Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

Yeni İtalyan hükümeti enerji projesini görüşecek

Avrupa’nın Rus gazına olan bağımlılığını sona erdirecek olan TAP projesi, yeni kurulan İtalyan hükümeti tarafından askıya alınma ihtimali bulunuyor.

Yeni İtalyan hükümeti enerji projesini görüşecek
  • 12.06.2018
  • 24 kez okundu

234234

İtalya’da yeni kurulan koalisyon hükümetinin çevre bakanı, 40 milyar dolarlık bir uluslararası doğalgaz boru hattının son aşamasının İtalya tarafından inşa edilmesi planlarının yeniden inceleneceğini söyledi.

İtalya, Orta Asya’dan Batı Avrupa’ya uzanan Güney Gaz Koridoru projesinin son noktası. 3,500 kilometrelik bu proje Avrupa Birliği’nin Rus gaz arzına bağımlılıktan kurtulmayı amaçlayan enerji güvenliği politikasının temel taşı olarak görülüyor.

PROJE GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Cuma günü göreve başlayan hükümetin Çevre Bakanı Sergio Costa, İtalya’nın Güney Gaz Koridoru projesinin son aşaması olan Trans Adriyatik Boru hattı’na (TAP) katılımının, diğer bazı büyük projelerle birlikte yeniden değerlendirileceğini söyledi.

Koalisyonun büyük ortağı olan, çevre yanlısı ve düzen karşıtı 5-Yıldız Hareketi’nin üyesi olan Costa, dün sorulara verdiği yazılı yanıtta, “TAP (projesi) masada ve gözden geçirmede öncelik veriyoruz. Enerji politikamız ışığında ve doğalgaz talebindeki düşüş dikkate alındığında, bu proje bugün gereksiz gözüküyor.” dedi.

AVRUPA İLE GERİLİM

Projenin yeniden değerlendirmeye alınması, İtalya ile 4.5 milyar dolarlık TAP’ın diğer katılımcıları olan İngiliz enerji grubu BP, İtalyan Snam ve İspanyol Enagas arasında gerilim yaratabilir.

Ancak bakanın sözlerinin uygulamaya geçip geçmeyeceği henüz belli değil. Costa, TAP konusunda bir karar alınacaksa buna başka bakanlıkların da katılması gerekeceğini söyledi.

Costa, değerlendirmede, TAP hattının İtalya’da sona ermesinin ardındaki mantığın ele alınacağını söyledi.

“İTALYA İÇİN GEREKSİZ”

Yeni koalisyonun güney İtalya bakanı ve 5-Yıldız üyesi olan Barbara Lezzi de Reuters’e dün yaptığı açıklamada, partisinin görüşüne göre boru hattının, doğalgazda kapasite fazlası olan İtalya için gereksiz bir çevre tehlikesi yaratacağını söyledi.

İtalya’nın doğalgaz ihtiyacı son yıllarda yükselse de, 10 yıl önceki doruk noktalarına bir daha çıkmadı.

Enerji ihtiyacının yüzde 90’ını ithal eden İtalya’nın Rusya, Libya, Cezayir ve Hollanda ile anlaşmaları var. Daha önceki İtalyan hükümetleri, İtalya’yı Avrupa için bir doğalgaz merkezi yapmayı düşünmüşlerdi.

TAP ÇIKMAZI

Bu hattın Azerbaycan’da BP’nin başkanlık ettiği koalisyonun işlettiği Şah Deniz 2 sahasından İtalya’ya kadar 10 milyar metreküp gaz taşıması planlanıyor.

Çevre Bakanı Costa, TAP değerlendirmesi konusunun, iki partinin koalisyon protokolünde yer alan enerji politikası ile uyumlu olduğunu belirtti. 5-Yıldız Hareketi, yenilenebilir enerji üretimini güçlendirerek fosil yakıt tüketiminden 2050 yılına kadar çıkmayı tasarlıyor.

Son yıllarda, bürokrasi ve halktan gelen itirazlar, ülkede altyapı inşasıyla ilgilenen bazı yabancı yatırımcıların vazgeçmesine neden olmuştu.

Etiketler: / / / / / / / /

İş dünyasını THY uçuracak
Türk Hava Yolları, kurumsal seyahat anlamında dünyanın önde gelen acentelerinden biri olarak görülen American Express Global Business Travel ile bir...
Dünyanın en ilginç 10 restoranı
Yemek yemek sadece karın doyurmak mı sizce? Dünyanın dört bir tarafından, yemek yemek için seyahat etmenize değecek yerleri sunuyorum sizlere.
Turistler Bodrum’u ikinci evleri gibi görüyor
Kültürel zenginlikleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle ünlü Bodrum'u tercih eden yabancı turistler, burayı "ikinci evleri" olarak görüyor.
Dün havacılığın en yoğun günü yaşandı
Dünyada dün 202.157 uçuş kaydedildi. Bu sayının anlamı ise havacılık tarihinin en yoğun günü olması.
THY, AB ülkelerindeki uçaklara fark attı
Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı verilerine göre THY uçaklarına 123 denetleme yapıldığı, denetlemeler sonucunda THY'nin AB ülkelerinin hava yollarına göre...
Kalelerden kale beğenin: Kahramanmaraş
Türk edebiyatına damga vuran "Yedi Güzel Adam"ın şehri Kahramanmaraş, 32 tarihi kalesiyle kültür turizmini şehre çağrıyor.
Kıyameti yerin altında bekleyenler: Coober Pedy
Avustralya’nın Coober Pedy kasabası sakinleri, ortalama 50 derece sıcaklığa ve kuraklığa meydan okuyarak bir asırdır yer altında yaşıyorlar.
İstanbul’un gizli kalmış köyleri
Taşı toprağı altın dediğimiz İstanbul’un, gerçekten de altın yerleri var. Şehrin tüm karmaşasına inat, kendi halinde yaşantısına devam eden balıkçı...
Nemrut Krater Gölü ziyaretçilerini büyülüyor
Bitlis'deki Nemrut Krater Gölü, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
Balonlar günde 2 bin 255 kişiyi uçurdu
Dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Kapadokya'da, 2018'in ilk 6 ayında hava şartlarından dolayı 100 gün kalkış yapabilen sıcak hava...
THY 14 bin yolcuyu İstanbul ile buluşturdu
THY'nin bağlantı süresi uzun transfer yolcularının hizmetine sunduğu "stopover" ücretsiz konaklama hizmetiyle 14 bin transfer yolcu, İstanbul’un eşsiz güzellikleriyle bir...
Sahte sitelerle tatil satan dolandırıcılara dikkat
Hazırladıkları sahte internet siteleriyle onlarca lüks otelin web sitesini taklit eden dolandırıcılar, site üzerinden yayınladıkları telefon numaralarıyla rezervasyon kabul ederek...
Pamukkale’ye turistlerden yoğun ilgi
UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, sıcak havaya rağmen travertenleri görmekten vazgeçmiyor.
Günümüz kitaplarını daha iyi anlamamızı sağlayan kitaplar
Dilbilimci Ayşe Necmiye Alpay, Türkçe adına yaptığı araştırmalarını topladığı iki kitabı ile dilimize ışık tutuyor.
Yeni çıkanlar
Bu haftanın yeni çıkan kitaplarını sizler için derledik.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ