Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: 4,80 / Satış: 4,82
€ EURO → Alış: 5,59 / Satış: 5,61

Murat Mermer: Yerli otomobile talibiz

Çinli Chery otomobillerinin üretileceği fabrika için çalışmalar hızlandırıldı.

Murat Mermer: Yerli otomobile talibiz
  • 14.06.2018
  • 10 kez okundu

Murat Mermer: Yerli otomobile talibiz

Mermerler Otomotiv tarafından Sakarya’nın Karasu ilçesinde yapılması planlanan ve Çinli Chery otomobillerinin üretileceği fabrika için çalışmalar hızlandırıldı. Yeni çıkan Otomotiv Teşvik Yasası ile çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydeden Mermerler Otomotiv CEO’su Murat Mermer, yatırım için Karasu’dan vazgeçmediklerini ve yerli otomobil üretimine de talip olduklarını söyledi.

Mermerler Otomotiv CEO’su Murat Mermer, beraberindeki heyetle birlikte Karasu ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Murat Mermer ve beraberindeki Mermerler Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Sedat Piroğlu, Chery Otomobilin Çinli temsilcisi Yerkebulan Yerkin ve şirket temsilcileri, Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam ve Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nu ziyaret ettiler.

Kaymakam Gürçam’a hem hayırlı olsun dileklerini iletmek hem de firma olarak Karasu’dan vazgeçmediklerini belirtmek için ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydeden Mermerler Otomotiv CEO’su Murat Mermer, yeni otomotiv teşvik yasası ile birlikte 4 yıldır bir türlü aşamadıkları bürokratik engelleri aşmayı arzuladıklarını belirtti. Karasu’nun İhsaniye Köyünde 2 bin dönümlük bir arazi için zamanında Milli Emlak ve Hazineye başvurduklarını belirten Mermer; “Bu alandaki birkaç parsel mera alanı olarak karşımıza çıktı ve endüstriyel alan olarak değerlendirildi ve burası 49 yıllığına kiralanacaktı. Buna da Çinli ortağımız sıcak bakmamıştı. Sonuçta devasa bir yatırım yapıyorsunuz ve o makinelerin buraya takılıp sökülmesi o kadar da kolay olmuyor. Yeni çıkan teşvik yasası sonrası yeniden incelemelerde bulunmak için Karasu’ya geldik” şeklinde konuştu.

“4 SENEDİR UĞRAŞIYORUZ”

Mermerler Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Sedat Piroğlu ise “Otomotiv Sektörüne yeni teşvikler geldi. Biz de yeniden girişimlere başladık. Neticeyi almak için 40 basamağı aynı anda çıkamıyorsunuz. Basamakları tekle teker çıkmak gerekiyor. 4 senedir buraya fabrika kurmak için çalışıyoruz. Göz açıp kapayana kadar geçti. Ama ne biz vazgeçtik ne de Karasulular. Biz buraya sadece fabrika getirmeyeceğiz. Yan sanayi gelecek. Liman çalışmaya başlayacak. Bütün malzemelerimiz gemi ile gelecek ve gemi ile gidecek. Fabrikada çalışacak personel olacak. Bunlar nereden alınacak tabi ki Karasu’dan” diyerek, Fabrikanın Karasu için önemli bir yatırım olacağına dikkat çekti.

Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam ise Karasu’nun son zamanlarda Demiryolu, Liman ve Duble yolları ile tam anlamıyla cazibe merkezi olduğuna dikkat çekerek; “Biz burada yatırım yapacak firmaların toplumla barışık olmasını önemsiyoruz. Sonuçta buraya yatırım yapacak ve burada yaşayacaksınız. Toplumla işbirliği içinde olunmalı. Bizim elimizden gelen bir şey olursa seve seve yardımcı olmaya hazırız” dedi.

‘KARASU’DA İNCELEMELERE BAŞLADIK’

Kaymakamlık çıkışı bir açıklama yapan Murat Mermer; “Bugün burada Çinli yetkililerle gelmemizin sebebi yeni teşvik yasası ile yatırımımızı tekrar değerlendirmek ve uyumluluğunu görmek için Karasu’da incelemelere başladık. Son derece önemli gelişmeler oldu. Önce Çinlilerle işbirliği yapıyorduk şimdi İtalyanlar da katıldı. Üçlü bir işbirliği içerisindeyiz. Bu işbirliğindeki temel amacımız ileri tarihlerde yerli otomotivi üretebilecek şekilde hareket etmek. İlk etapta yapabileceğimiz elektrikli araç projesi var, bunun yanında devletimizin verdiği ARGE projesi biliyorsunuz. İtalya’daki ekonomik koşullardan dolayı özellikle ARGE şirketlerinin Türkiye için bir yatırım yönlendirmesi var. Dolayısıyla biz bunu Çinli ortağımız ve İtalya’daki işbirliği içinde olduğumuz firmayı Türkiye’ye getirerek, hem ARGE hem elektrikli araç üzerine hem ileride yapılması düşünülen yerli otomotiv ile ilgili altyapı çalışmalarına başlamak üzere hem fikir olduk. Buradaki en önemli nokta biliyorsunuz aracı yapmadan önce yeni teşvik yasasında motoru ve yürüyen aksamı ile verilen teşvik vardı bu da çok önemliydi. Bir otomobilin olabilmesi için motor olması çok önemli bu sebeple burada yatırım yapacağımız 2 bin dönüm üzerindeki arazi üzerinde ARGE merkezimiz, motor fabrikamız, üretim fabrikası ve elektrikli araç üretim tesislerini planlarımıza yerleştirebileceğimiz bir proje üzerinde çalışıyoruz. Şu an için biliyorsunuz biz bunları yapmak için her türlü gayreti gösteriyoruz. Sayın başbakanımızın verdiği direktiflerle biraz daha yabancıları buraya çekmemiz adına bazı çalışmalar daha yapmak gerektiği ve birlikte hareket ederek sadece Avrupalı şirketleri değil Uzakdoğu ülkelerini de çekmemiz gerekiyor. Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan Çin’i kendisi çok iyi biliyor. Onunla birlikte Çin’e tekrar gidip bazı şeyleri hareketlendirmek arzusu içindeyiz ve Türk arabasını inşallah biz yapacağız ve buna talip olduğumuzu sizin aracılığınızla bir kez daha paylaşıyoruz” dedi.

Etiketler: / / / / / / /

İş dünyasını THY uçuracak
Türk Hava Yolları, kurumsal seyahat anlamında dünyanın önde gelen acentelerinden biri olarak görülen American Express Global Business Travel ile bir...
Dünyanın en ilginç 10 restoranı
Yemek yemek sadece karın doyurmak mı sizce? Dünyanın dört bir tarafından, yemek yemek için seyahat etmenize değecek yerleri sunuyorum sizlere.
Turistler Bodrum’u ikinci evleri gibi görüyor
Kültürel zenginlikleri ve eşsiz doğal güzellikleriyle ünlü Bodrum'u tercih eden yabancı turistler, burayı "ikinci evleri" olarak görüyor.
Dün havacılığın en yoğun günü yaşandı
Dünyada dün 202.157 uçuş kaydedildi. Bu sayının anlamı ise havacılık tarihinin en yoğun günü olması.
THY, AB ülkelerindeki uçaklara fark attı
Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı verilerine göre THY uçaklarına 123 denetleme yapıldığı, denetlemeler sonucunda THY'nin AB ülkelerinin hava yollarına göre...
Kalelerden kale beğenin: Kahramanmaraş
Türk edebiyatına damga vuran "Yedi Güzel Adam"ın şehri Kahramanmaraş, 32 tarihi kalesiyle kültür turizmini şehre çağrıyor.
Kıyameti yerin altında bekleyenler: Coober Pedy
Avustralya’nın Coober Pedy kasabası sakinleri, ortalama 50 derece sıcaklığa ve kuraklığa meydan okuyarak bir asırdır yer altında yaşıyorlar.
İstanbul’un gizli kalmış köyleri
Taşı toprağı altın dediğimiz İstanbul’un, gerçekten de altın yerleri var. Şehrin tüm karmaşasına inat, kendi halinde yaşantısına devam eden balıkçı...
Nemrut Krater Gölü ziyaretçilerini büyülüyor
Bitlis'deki Nemrut Krater Gölü, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
Balonlar günde 2 bin 255 kişiyi uçurdu
Dünyanın en önemli merkezlerinden biri olan Kapadokya'da, 2018'in ilk 6 ayında hava şartlarından dolayı 100 gün kalkış yapabilen sıcak hava...
THY 14 bin yolcuyu İstanbul ile buluşturdu
THY'nin bağlantı süresi uzun transfer yolcularının hizmetine sunduğu "stopover" ücretsiz konaklama hizmetiyle 14 bin transfer yolcu, İstanbul’un eşsiz güzellikleriyle bir...
Sahte sitelerle tatil satan dolandırıcılara dikkat
Hazırladıkları sahte internet siteleriyle onlarca lüks otelin web sitesini taklit eden dolandırıcılar, site üzerinden yayınladıkları telefon numaralarıyla rezervasyon kabul ederek...
Pamukkale’ye turistlerden yoğun ilgi
UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'yi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, sıcak havaya rağmen travertenleri görmekten vazgeçmiyor.
Günümüz kitaplarını daha iyi anlamamızı sağlayan kitaplar
Dilbilimci Ayşe Necmiye Alpay, Türkçe adına yaptığı araştırmalarını topladığı iki kitabı ile dilimize ışık tutuyor.
Yeni çıkanlar
Bu haftanın yeni çıkan kitaplarını sizler için derledik.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ